ברוכים הבאים לאתר להכשרת מטפלים בפסיכותרפיה הוליסטית

לימודי פסיכותרפיה

בואו לגלות עולם מרתק המחבר בין גוף ונפש

לימודי פסיכותרפיה1

"דע את עצמך", סוקרטס

לימודי פסיכותרפיה2

"בכל יום זורחת אותה השמש, ובכל יום היא שמש חדשה", תלס

לימודי פסיכותרפיה3

"הקושי איננו להבין את מה שאין אנו יודעים, אלא את מה שאנו יודעים", ז'אק סאלומה

לימודי פסיכותרפיה4


הכל בראש – כוחו של דמיון מודרך ככלי טיפולי

מאת גל ברוזין

לימודי הילינג- דמיון מודרך

אחד מהכלים הטיפוליים הנלמדים במסגרת לימודי הילינג הוא דמיון מודרך. העבודה בדמיון מודרך הפכה בשנים האחרונות לכלי עבודה בטיפול הפסיכו תרפויטי. דמיון מודרך יכול לתמוך באופן מיטבי ברצון לשנות מציאות, בטיפול זוגי, בטיפולי פוריות במקרים של חרדות, דיכאון, משברים וטראומות. זוהי שיטת טיפול אפקטיבית מאוד בעבודה עם ילדים ובכלל  עם כל אדם שעדיין יכול לדמיין.

כשג'ון לנון כתב ב- 1971 את השיר Imagine, לא בטוח שהוא התייחס לעבודת דמיון מודרך, אך סביר להניח שהוא הבין שלכל אדם יש אפשרות לשנות את המציאות באמצעות כוח המחשבה והדמיון. הדמיון המודרך מתבסס על התפיסה כי המחשבה יכולה ליצור מציאות שונה וכי על ידי שימוש בדמיון ובתהליכי החשיבה ניתן לשנות את דפוסי החשיבה ואת ההתניות המחשבתיות. שינוי זה בא לידי ביטוי הן בהיבטים הנפשיים והן בהיבטים הגופניים. המטופל לומד להעלות מחשבות לא מודעות באופן אסוציאטיבי, לתרגל את שליטת המוח  על התפקודים הגופניים ולהשתמש בטכניקות ייחודיות ומגוונות של דמיון מודרך המתאימות לטיפול בקשת רחבה של בעיות, הן בטיפול יחידני והן בהנחיית קבוצות.

מדובר בתהליך הנושא אופי רגוע ושלו, בניתוק מן המציאות ובמעבר לעולם הפנימי של המטופל. זהו כלי שהמטופלים יכולים ללמוד לתרגל בעצמם. אפשר  להשתמש בדמיון המודרך כהכנה לקראת תחרויות, בחינות והרצאות בפני קהל וגם לטיפול במצבים כרוניים שונים, בהם כאבי ראש, מתח, לחץ וחרדה. פעילות הדמיון המודרך נעשית  ע"י מנחה שמטרתו לסייע למטופל לשחק בכוח הדמיון שלו ולהגיע לתהליכים של הרפיה, רגיעה והתפתחות. אנשים המיומנים בשליטה על מחשבותיהם ועל הפעלת הדמיון שלהם מסוגלים לשלוט בכוחות עצמם על חוויית הדמיון המודרך ויכולים לשנות את תפיסתם את המציאות.

נטע שקד קוחלי, פסיכותרפיסטית טרנספרסונאלית ורכזת מגמת פסיכותרפיה טראנס פרסונאלית במכללת רידמן לרפואה משלימה ואינטגרטיבית, מסבירה: "לדמיון שלנו יש כוחות מופלאים וכשאנו רותמים את יכולת הדמיון ואת כוח המחשבה שלנו אנו יכולים לשנות את המציאות או להבין את עצמנו בכל מיני רבדים".

"המוח שלנו אינו יודע להבדיל בין דמיון ומציאות. למשל כשאדם רואה סרט אימה, הגוף שלו מגיב בהתכווצות ובדריכות כאילו זו המציאות (אולי לא באותן עוצמות). ניתן למדוד את האותות והתגובות הפיזיות שלו למצב – דופק מואץ, הזעה, הפרשת אדרנלין וכיו"ב.  באופן דומה ניתן ללמד אותו להגיב לסיטואציה טובה ונעימה. ניתן לקחת את זה להמון מקומות, היות ולדמיון אין גבול.

"דמיון מודרך הוא עבודה טיפולית טרנספורמטיבית – בשלב הראשון ניתן לגלות את עולם הדימויים הפרטי של המטופל אשר מגיע מהרבדים העמוקים והפחות מודעים שלו ולעבוד איתם עם המשמעות האישית שיש לו עבורם. בשלב השני ניתן לעבוד גם עם סמלים וארכיטיפים כדי ליצור שינוי. אם מטופל מתלונן למשל על כאב בטן, באמצעות עולם הדימויים הלא מודע שלו ניתן לבדוק איתו מה הוא רואה, איזה דימוי עולה מן המקום הזה. בטיפול ניתן לקיים עבודה טיפולית עם הדימויים שעולים מתוך העולם האישי והסימבוליקה הספציפית של כל מטופל ומטופל. באמצעות הדמיון המודרך יכול המטפל ליצור מקום שבו המטופל מרגיש בטוח ונעים.
ניתן לראות באופן ממשי את התגובות הפיזיות של הגוף, אשר הולך ונרגע.

"יש למשל תרגיל של שטיפה אנרגטית- אם יש אנרגיה של מרכז אנרגטי או תדר שיש לחזק, ניתן להשתמש בצבע המייצג את אותו מרכז. המטופל יכול לדמיין שהוא שוטף או ממלא את האזור בגוף בצבע הזה. ניתן לשלב עבודה אנרגטית עם עבודה של דמיון מודרך.

"דמיון מודרך יכול לתמוך באופן מיטבי ברצון לשנות מציאות, בטיפול זוגי, בטיפולי פוריות במקרים של חרדות, דיכאון, משברים וטראומות. זוהי שיטת טיפול אפקטיבית בעבודה עם ילדים ועם כל אדם שעדיין יכול לדמיין".