ברוכים הבאים לאתר להכשרת מטפלים בפסיכותרפיה הוליסטית

לימודי פסיכותרפיה

בואו לגלות עולם מרתק המחבר בין גוף ונפש

לימודי פסיכותרפיה1

"דע את עצמך", סוקרטס

לימודי פסיכותרפיה2

"בכל יום זורחת אותה השמש, ובכל יום היא שמש חדשה", תלס

לימודי פסיכותרפיה3

"הקושי איננו להבין את מה שאין אנו יודעים, אלא את מה שאנו יודעים", ז'אק סאלומה

לימודי פסיכותרפיה4


המקצוענים- כיצד נדע לבחור פסיכותרפיסט גופני מקצועי?

מאת סמדר אלעד

לימודי פסיכותרפיה גופנית- הסבת אקדמאים

פסיכותרפיה גופנית היא מקצוע המצוי כיום בתנופה ומקבל לגיטימציה והכרה בארץ ובעולם. עלייתה של הפסיכותרפיה הגופנית היא למעשה חלק ממהפכה בריפוי המתרחשת בעידן שלנו, בו הקשר העמוק בין גוף ונפש מתגלה מחדש. כיצד נוכל לבחור מטפל מקצועי ומתאים בתחום? סמדר אלעד, פסיכותרפיסטית גופנית ומרצה בכירה בתחום מספרת על הפסיכותרפיה הגופנית על פי תפיסתה ונותנת בידנו כלים לבחירת מטפל ראוי ואיכותי.

בשנים האחרונות מתעוררת התעניינות מחודשת בפסיכותרפיה גופנית בקרב הזרמים המרכזיים בפסיכותרפיה. מבחינה תיאורטית השורשים של הגישה הזאת, נעוצים בפסיכואנליזה. אך פרויד והטאבו שלו על מגע גופני, ורייך, שנזרק מהמעגלים הפסיכואנליטיים ב-1934 כיון שלא נשמע לטאבו, תרמו לעובדה שפסיכותרפיה גופנית הושמה מחוץ לזרמים המרכזיים של פסיכותרפיה. בהדרגה גם נוצר בלבול בין פסיכותרפיה גופנית לטיפול בעזרת הגוף כמו שיאצו, פלדנקרייז וכדומה בשל האסוציאציה עם טיפול גופני.

פסיכותרפיה גופנית מציעה טיפול אינטגרטיבי הכולל עבודת גוף וטיפול בתכנים הרגשיים העולים כתוצאה מעבודת גוף. המטפל מזמין את המטופל להיכנס למרחב מאד אינטימי של דיאלוג מילולי ובמידת הצורך גם גופני. כשאנחנו מתייחסים לתהליך הגופנפש של המטופל אנחנו לא רק שואלים את עצמנו מה מערכת היחסים הקיימת בין הגוף לנפש של המטופל שלפנינו, אלא גם איך מערכת היחסים הזאת מזכירה או משחזרת מערכות יחסים אחרות של המטופל. במילים אחרות, אנחנו מבינים את היחסים בין הגוף לנפש שהמטופל מביא אתו, כמייצגים או משקפים מערכות יחסים אחרות מהעבר ו/או מההווה. כדי להבין את כל זה לעומק, אנחנו מפתחים מערכת יחסים טיפולית ארוכת טווח, כאשר דינאמיקת ההעברה היא חלק בלתי נפרד ממנה. לעבודה זו תשתית תיאורטית, כללי אתיקה ברורים ומקצועיים ובעיקר, נדרשת לכך הכשרה ארוכה, אינטגרציה אישיותית ומחויבות אתית לשמירת גבולות.

למרבה הצער, קיימים שרלטנים רבים בתחום טיפולי הגוף בכלל ובתחום של פסיכותרפיה גופנית בפרט. במקביל נוטים מטפלים רבים בתחומי התרפיות הסומאטיות לקבל לטיפולם מטופלים קשים בלא שההכשרה והמתודה הדיאגנוסטית שלהם מאפשרת להם הערכה נכונה של אפקטיביות הטיפול, מעקב אחראי או יכולת אבחון. צירוף גורמים אלו מהווה כר פורה לחריגות מסוכנות.

המלצתי היא להגיע לטיפול אצל פסיכותרפיסט גופני שקיבלתם עליו המלצות מאדם מוכר, אדם שאתם סומכים עליו ו/או שחווה טיפול אצל אותו המטפל. כיום מאד קל לברר פרטים על אודות אנשי מקצוע וגם רשת האינטרנט מציעה אינפורמציה. עם זאת, חשוב לא להסתמך  על האינפורמציה באינטרנט בלבד, מפני שהיום כל אדם יכול לפתוח אתר אינטרנט מרשים ולהתהדר בתארים שאין לו. ניתן גם לברר במוסדות הלימוד השונים אם אכן המטפל סיים את לימודיו במוסד ואם יש לו תעודת הסמכה בתחום.

אינדיקציה משמעותית נוספת היא לבדוק אם המטפל משתייך לאיגוד מקצועי בתחום של פסיכותרפיה גופנית. כיום כל מטפל מקצועי שמכבד את עצמו דואג להיות חבר באיגוד האירופאי לפסיכותרפיה גופנית ה – EABP -European Association for Body Psychotherapy.
בכדי להתקבל כחבר באיגוד על המטפל להציג תעודות רלוונטיות, שעות טיפול, שעות הדרכה ועוד. האיגוד האירופאי מציב סטנדרטים גבוהים מאוד לקבלה ומהווה רף אתי ברור. בדרך כלל ניתן למצוא את רשימת המטפלים המוסמכים באתר של האיגוד, ואני מקווה מאוד שבעתיד הקרוב יהיה איגוד מקביל ישראלי ומוכר.

יש מטפלים שאינם ראויים לעסוק במקצוע או שלא סיימו את הלימודים. כדאי תמיד לבדוק ולהיזהר, כי הנזק בטיפול אצל אדם לא מקצועי עלול להיות גדול ורב. אל תהססו לשאול מטפלים היכן רכשו הכשרה מקצועית ואם יש להם תעודה המעידה על סיום הלימודים. כמו-כן, אל תהססו לברר אם הם אכן מופיעים ברשימת בוגרי מוסדות לימוד רציניים ללימודי פסיכותרפיה גופנית.

המחברת: סמדר אלעד, מרצה במגמה ללימודי פסיכותרפיה גופנית הוליסטית של מכללת רידמן, מטפלת בקליניקה פרטית, מנחה קבוצות התפתחות, מלמדת יחסי מטפל מטופל, מעבירה הדרכה קבוצתית, מרכזת ומנהלת, את הפרקטיקום במכון לנכויות התפתחותיות בעיריית ת"א.

למידע נוסף בנושא: לימודי פסיכותרפיה גופנית.