ברוכים הבאים לאתר להכשרת מטפלים בפסיכותרפיה הוליסטית

לימודי פסיכותרפיה

בואו לגלות עולם מרתק המחבר בין גוף ונפש

לימודי פסיכותרפיה1

"דע את עצמך", סוקרטס

לימודי פסיכותרפיה2

"בכל יום זורחת אותה השמש, ובכל יום היא שמש חדשה", תלס

לימודי פסיכותרפיה3

"הקושי איננו להבין את מה שאין אנו יודעים, אלא את מה שאנו יודעים", ז'אק סאלומה

לימודי פסיכותרפיה4


כל מה שרצית לדעת על הילינג פסיכו-פיזי ולא העזת לשאול …

מאת נטע שקד קוחלי

לימודי הילינג- כל מה שרצית לדעת

בשנים האחרונות הולך ותופס הטיפול בשיטת הילינג פסיכו-פיזיTM מקום מכובד בשיטות הריפוי וההתפתחות האישית. נטע שקד, פסיכותרפיסטית טרנס-פרסונאלית, מטפלת בין היתר בשיטת הילינג פסיכו-פיזיTM, מרחיבה את היריעה: מהו הילינג פסיכו-פיזיTM, מהן מקורות השיטה ובמה היא שונה וייחודית משיטות אחרות בפסיכותרפיה ההוליסטית.

ההבנה הראשונית העומדת בבסיס הגישה היא האפשרות לריפוי האנרגטי – רוחני. על פי גישה זו מתייחסים לבני האדם כאל יצורים שלמים, ורק כאשר הם חיים מתוך האמת שלהם, ומתוך אינטגריטי והיענות לקריאת הנשמה שלהם הם יכולים לחיים בריאים ומשמעותיים. הילינג פסיכו-פיזיTM פועל מתוך מטרה לתמוך ולאפשר למטופל לשחרר ולאזן אנרגיות אשר עוצרות את התפתחותו האישית ומקבעות אותו, ויכול לסייע במגוון רחב של מצבים ובעיות בכל רמה של קיום ובכל שלב- החל ממטופלים החולים בסרטן, וכלה במטופלים בעלי קשיים רגשיים והתנהגותיים.

גישת ההילינג הפסיכו-פיזיTM היא גישה שמשתמשת בכלים טיפוליים ואנרגטיים מגוונים כגון מגע, מדיטציה, דמיון מודרך, נשימה, הרפיה, שיחה, וכן בכלים השלכתיים כגון קלפים טיפוליים, ציור, עבודה עם קול, עבודה עם קערות טיבטיות, פרחי באך, קריסטלים ועוד. הטיפול יכול להתבצע על מיטת טיפולים, על מזרנים, בישיבה ואפילו ממרחק.

הרעיון המרכזי הוא כי בגוף זורמת אנרגיה המשפיעה על איכות החיים שלנו, על החיוניות שלנו, על מצב הרוח ועל המצב הבריאותי שלנו. אותה אנרגיה מושפעת מגורמים אישיים, רגשיים  וסביבתיים. כאשר האנרגיה הזו יוצאת מאיזון בצורה משמעותית חוסר האיזון יכול לבוא לידי ביטוי בחיים שלנו. השאיפה היא להגיע לאיזון הנכון בעזרת מגע ידיים, באמצעות דמיון מודרך, דרך עבודה מדיטטיבית, דרך טכניקות של נשימה ושל הרפיה, תוך התייחסות ודגש משמעותיים על הקשרי גוף -  נפש.
בניגוד לתחומים אחרים ברפואה המשלימה שמתמקדים בעיקר בהיבטים הפיזיים, בשיטת הילינג פסיכו-פיזיTM העבודה היא עם הגוף והנפש כמכלול אחד. דרך העבודה עם אנרגיית הגוף ניתן להגיע למקומות רגשיים ונפשיים ובאמצעות העבודה הרגשית ניתן להגיע למקומות פיזיים.

הילינג פסיכו-פיזיTM, כשמו כן הוא: הוא איננו מתמקד רק בסימפטומים פיזיים כמו למשל מיגרנות או כאבי גב, או רק בהיבטים רגשיים נפשיים כגון חרדות, דיכאון או פחדים, אלא תמיד יכלול תהליכים שישלבו את ההיבטים הגופניים ואת ההיבטים הרגשיים בעזרת העבודה האנרגטית.

ההבדל בין הילינג פסיכו-פיזיTM לבין פסיכותרפיה גופנית הוא בגישה, בפילוסופיה, במקורות, ובדרך העבודה.  המקור של הפסיכותרפיה הגופנית הוא מערבי: ראשיתה בוילהלם רייך, תלמידו של פרויד, ששאף להכניס את הגוף אל תוך חדר הטיפולים. גם טכניקות המגע בשתי הגישות הן שונות.

בשיטת הילינג הפסיכו-פיזיTM אנו מתמקדים פחות  במה שקורה בין המטפל למטופל וביחסי ההעברה הפסיכותרפויטים הקלאסיים המתרחשים בחדר הטיפולים. מה שמשמעותי יותר לתהליך הוא עולמו של המטופל ומה שהוא מביא עמו, מה קורה לו ומה עולה כתוצאה מההתערבות הטיפולית שהתקיימה בכל מפגש ומפגש.

קיימת אינטגרציה של מסורות שונות  שהגיעו מהמזרח כמו בודהיזם ויוגה, בתרגולים שהן מציעות ובטכניקות עבודה אינטגרטיביות. במקביל,  נשענים על תיאוריות ורעיונות מהפסיכולוגיה המערבית. לכל אחד יש את המשאבים האישיים שלו ואת היכולות לרפא את עצמו – בטיפול ניתן לעזור למטופל להיזכר במשאבים הללו ולהתחבר אליהם מחדש. זו בעצם המטרה של כל טיפול.

המקורות של שיטת הילינג פסיכו-פיזיTM הם בעיקר מן המסורות הרוחניות מן המזרח וממסורות רוחניות בכלל. אנו מתבססים על המערכת האנרגטית של הצ'קרות ולומדים את כל ההיבטים שלה. המסורות הרוחניות כולן מדברות באופנים שונים על המשמעות של הרוח ושל הממד הרוחני בחיים. עד שהאדם לא מממש את הממד הרוחני שקיים בחיים הוא אינו חווה התפתחות מלאה ואינו מממש את הפוטנציאל הגלום בו.

הילינג פסיכו-פיזיTM הוא מסע ותהליך התפתחותי שלא מסתיים ברובד הפסיכולוגי, כי ההתפתחות שלנו לא מסתיימת ברובד הפסיכולוגי, אלא כוללת רמות תודעה ורבדים נוספים, אותם ניתן לפגוש באמצעות העבודה האנרגטית ולא רק דרך הגוף או החומר.

המחברת: נטע שקד קוחלי, פסיכותרפיסטית טרנס-פרסונאלית, מטפלת בין היתר בשיטת הילינג פסיכו-פיזיTM,  מזה כעשר שנים ומרכזת את המגמה לפסיכותרפיה טראנס-פרסונאלית במכללת רידמן לרפואה משלימה ואינטגרטיבית

למידע נוסף על לימודי רפואה משלימה במכללת רידמן.