ברוכים הבאים לאתר להכשרת מטפלים בפסיכותרפיה הוליסטית

לימודי פסיכותרפיה

בואו לגלות עולם מרתק המחבר בין גוף ונפש

לימודי פסיכותרפיה1

"דע את עצמך", סוקרטס

לימודי פסיכותרפיה2

"בכל יום זורחת אותה השמש, ובכל יום היא שמש חדשה", תלס

לימודי פסיכותרפיה3

"הקושי איננו להבין את מה שאין אנו יודעים, אלא את מה שאנו יודעים", ז'אק סאלומה

לימודי פסיכותרפיה4


כל מה שרצית לדעת על פסיכותרפיה ביו-דינמית ולא העזת לשאול…

מאת גל ברוזין

לימודי פסיכותרפיה גופנית- פסיכותרפיה ביודינמית

גבריאל שירז,  מרצה במגמת לימודי פסיכותרפיה גופנית של מכללת רידמן, למד את שיטת הפסיכותרפיה הביו-דינמית בלונדון אצל מפתחת השיטה גרדה בויסן בכבודה ובעצמה וכיום הוא מטפל בשיטה מעניינת זו. הפסיכותרפיה הביו-דינאמית מאמינה בכוח החיים המרפא, במגע האנושי ובהומאניות בטיפול ובחיים בתור בסיס לריפוי וצמיחה. התיאוריה הביו-דינמית טוענת שנוירוזה הינה התפתחות פיזיולוגית, לא פחות מאשר הינה התפתחות נפשית.

וילהלם רייך, אבי הפסיכותרפיה הגופנית אמר "רגשות מודחקים מתהווים למתח שרירי בגוף" והניח את הבסיס להתפתחות ולחקר התחום בעולם ובארץ והפיכתו לזרם מהותי בעולם הפסיכותרפיה. גרדה בויסן, פסיכולוגית ופיזיותרפיסטית נורווגית  – ממשיכת דרכו של רייך, המשיכה ואמרה: "בעורקים, ורידים ונימים, במערכת הדם שלנו יש זרימה של אנרגיה/ כוח החיים, נשימה, רגשות ומיניות". בויסן פיתחה וביססה את הפסיכותרפיה הביו-דינמית על העיקרון שכוח החיים זורם באופן טבעי וספונטני. זרימה טבעית זו מאפשרת לנו לחיות באושר, בהנאה ובסיפוק עם עצמנו.

גבריאל שירז, מטפל פרטני זוגי וקבוצתי בפסיכותרפיה ביו-דינמית, מורה ומדריך במכללת רידמן לרפואה משלימה ואינטגרטיבית ובעבר מנהל מגמת הפסיכותרפיה הגופנית הוליסטית במכללת רידמן, למד את שיטת הפסיכותרפיה הביו-דינמית אצל מפתחת השיטה גרדה בויסן, עמה ועם צוות מוריה למד והשתלם במשך חמש  שנים  ב- Gerda Boysen center בלונדון, אנגליה.

מהי פסיכותרפיה ביו-דינמית ולמי היא מתאימה?
"הפסיכותרפיה הביו-דינמית שייכת לעולם הפסיכותרפיה הגופנית המגיע מזרם הפסיכותרפיה ההומניסטית. המושג ביו ודינמי (ביו = חיים, דינמי = כוח) מתייחס לרעיון שכוח החיים זורם בנו באופן טבעי וספונטאני, אנרגיית החיים הינה כוח המניע אותנו ומביא אותנו לחיים בכל הרמות: פיסית, מנטאלית, רגשית ורוחנית. הפסיכותרפיה הביו-דינמית מאמינה בכוח החיים המרפא, במגע אנושי והומאניות בטיפול ובחיים בתור בסיס לריפוי וצמיחה.

"השיטה מתבססת על תיאוריה ביולוגית של פסיכולוגיה המתמקדת בקשר האורגני בין גוף לנפש. הרעיון הינו שעקרונות פסיכולוגיים אינם רק תיאוריה ורעיונות אלא כוח אנרגטי אמתי ומציאותי מבחינה נוירולוגית. הטיפול הביודינמי מחפש את הדרך לבנות יכולת ריפוי טבעית ולהגיע לגרעין החי של האדם, לאישיות הראשונית.

"התיאוריה הביו-דינמית טוענת שנוירוזה הינה התפתחות פיזיולוגית, לא פחות מאשר הינה התפתחות נפשית. כלומר, האדם מגלם או מממש את הנוירוזות שלו בתוך גופו. כל רגש, תחושה ותסכול הינם בעלי השלכות פיזיולוגיות ונפשיות על האדם. כאשר רגש מסוים, באופן חוזר על עצמו אינו מבוטא והקונפליקט לא נפתר, הרגשות מושלכים על הגוף והנפש, השלכות אלו הופכות להיות כרוניות.

"אחד מעקרונות השיטה הוא חיבור לאישיות הראשונית ה- Primary personality, שהיא המהות הפנימית שלנו, האיכויות, הפוטנציאל והאהבה שבתוכנו. הדרך לחיבור זה עוברת בתהליך טיפולי ולימודי של התבוננות בהגנות ובדפוסי ההתנהגות והמחשבה שלנו ו"המסת השריון" שלנו. שריון זה הוא בעצם כל אותם מקומות גופניים ונשימתיים, שעקב הדחקת רגשות וטראומות שונות, נהיו נוקשים יותר והשתריינו. האנרגיה הזורמת בתוכנו, הפסיקה לזרום בצורה בריאה ודינמית – מה שבהרבה מקרים יכול ליצור חוסר אנרגיה ודיכאון.

"המסת השריון בגישה זו מתבצעת בטכניקות מגע, שיחה עם הגוף, עבודת מודעות ואף שימוש בכלים טיפוליים נוספים לפי המטופל והקשר הטיפולי הנוצר: עבודה אנרגטית, נשימתית, עבודה עם קול, פסיכודרמה ויצירה".

"עיקרון נוסף ומהותי הוא ראיית המעי שבבטן בתור המוח הרגשי והבנה שמערכת העיכול מבצעת הן את העיכול הפיסי והן מעכלת את הרגשות, תהליך עיכול זה נקרא "פסיכופרסטלטיקה"
ובעיכול זה הגוף מפנה שאריות כתוצאות מהשפעות הנשארות מתהליך רגשי. כאשר אנשים חיים באווירה של מתח וקונפליקט, תהליך הפסיכופרסטלטיקה עובר דיכוי, כתוצאה מכך שרירי המעי מאבדים את היכולת התפקוד שלהם, תהליך שגרדה בויסן קראה לו שריון תאי, אין פריקה של מתח.

"בטיפול ביודינמי העבודה הינה להחזיר למוח הרגשי את היכולות שלו לעיכול רגשי. זהו תהליך של זיקוק ביולוגי יסודי, שבו הנוירוזות מתנקות מהגוף, מרכז החיים של האורגניזם משחרר את עצמו מהכיווץ והאישיות הבסיסית ראשונית, שאינה נוירוטית מתגלית ויכולה לבטא את עצמה".