ברוכים הבאים לאתר להכשרת מטפלים בפסיכותרפיה הוליסטית

לימודי פסיכותרפיה

בואו לגלות עולם מרתק המחבר בין גוף ונפש

לימודי פסיכותרפיה1

"דע את עצמך", סוקרטס

לימודי פסיכותרפיה2

"בכל יום זורחת אותה השמש, ובכל יום היא שמש חדשה", תלס

לימודי פסיכותרפיה3

"הקושי איננו להבין את מה שאין אנו יודעים, אלא את מה שאנו יודעים", ז'אק סאלומה

לימודי פסיכותרפיה4


לנגיעה אחת רכה…יתרונות פסיכותרפיה גופנית בטיפולי בריאות הנפש

מאת גל ברוזין

לימודי פסיכותרפיה גופנית- יתרונות

לתחום בריאות הנפש והפסיכיאטריה נכנס בשנים האחרונות כלי טיפול נוסף שמהווה חידוש המשפר את איכות חיי המטופלים- פסיכותרפיה גופנית. פסיכותרפיה גופנית נכנסת (אמנם בדלת האחורית) למוסדות ולבתי החולים לבריאות הנפש בארץ ובעולם והצוות הרפואי, הפסיכיאטרים והפסיכולוגים לצד המטופלים ובני משפחותיהם מרגישים שלתוך ארגז הכלים הטיפולי נכנס כלי בעל פוטנציאל משמעותי.

אמיר לייבמן, פסיכותרפיסט גופני אינטגרטיבי, ראש מגמת פסיכותרפיה גופנית במכללת רידמן לרפואה משלימה ואינטגרטיבית מסביר: "פסיכותרפיה גופנית משתלבת בתוך מערך הנותן פתרונות לטיפול בתחום בריאות הנפש. כיום קיימים כלים התנהגותיים, תרופתיים ולצדם נמצאת פסיכותרפיה גופנית שמשתלבת בתוך מערך זה. האלמנטים הייחודיים שמביאה עמה פסיכותרפיה גופנית הם בראש ובראשונה הידע, הניסיון והיכולת לתקשר עם המטופל בדרכים שהן לא שיחה או מלל. ההתייחסות לגוף על כל מה שקורה בו והאפשרות להשתמש בגוף או לגעת בגוף הם שני מרחבים שמהווים יתרון על טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי בלבד. מדובר בכלים אדירים גם מבחינת הידע וגם מבחינת הניסיון והיכולת.

פסיכותרפיה גופנית מציעה ערוץ תקשורת וריפוי  משמעותיים מאוד בתחום בריאות הנפש, החל במחלות נפש ובהפרעות אישיות כאלה ואחרות, בסכיזופרניה וכלה במצבים רגשיים כמו דיכאון, חרדות ופוסט טראומה. בכל אחד מהמצבים של בריאות הנפש, המחלה או המצב באים לידי ביטוי ב"אני השלם" דרך היבטים קוגניטיביים וגם דרך היבטים פיזיולוגיים  אצל אדם השרוי בדיכאון, למשל, הנשימה תהיה מאד שטוחה ומכווצת לעומת אדם שנמצא במצב של מאניה.

"באמצעות המגע אנו יכולים ליצור תנועה פנימית. ככל שהדיאלוג הפנימי אצל המטופל נע  דרך החלקים הרגשיים לחלקים קוגניטיביים ולחלקים הסומאטיים, הגופניים, מתאפשרת איכות חיים טובה יותר, חיות טובה יותר וגם יכולת לקיחת אחריות גדולה יותר.

"ניתן לראות את האפקטיביות של הטיפול בכמה רבדים. למשל הגישה או ההתייחסות של הפסיכותרפיסט הגופני היא  הומניסטית יותר וזאת במטרה לפגוש את המטופל עם הרבה תמיכה ואמונה לעומת הפסיכולוג שיבוא לרוב מעמדה  שיפוטית ומבדילה יותר. הגישה ההומניסטית מחפשת יכולת למצוא אהדה ואמפתיה כלפי המטופלים.

"עוד יתרון של פסיכותרפיה גופנית הוא היכולת האינטגרטיבית לנוע בין שדות לבין מרחבי פעולה. במהלך הטיפול ניתן לקיים שיחה, לעבוד בדמיון מודרך או במדיטציה, ניתן לעשות עבודה המתייחסת לגוף או עבודה במגע, או לבחור בכלים השלכתיים. הגמישות של המטפל והאלמנטים האלה מאפשרים לפגוש את המטופלים בסביבה שנכונה ומדויקת להם.

"באצלנו במכללה אנו רואים בקליניקות בשנים המתקדמות נטייה של מטופלים שבאים עם רקע של תרופות. התרופות הפסיכיאטריות הפכו לחלק מהתרבות המערבית לנורמה של התמודדות. בפסיכותרפיה הגופנית אנו לא יוצאים נגד התרופות. מתוך האינטגרציה ומתוך הלימוד הארוך יש לנו יכולת לשבת עם הפסיכיאטרים ולדבר באותה שפה. שפה שבה נוכל להסביר את החלקים הלא מילוליים, המאוד גופניים וחווייתיים שהמטופל יעבור במפגש אתנו. אנו מגיעים ממקום מאד אינטגרטיבי שיודע הרבה פעמים לעבוד בשיתוף פעולה עם הפסיכיאטר כי לכולנו אותה מטרה שהיא רווחת המטופל.

"עד שהגיעה הפסיכותרפיה ההוליסטית, מרבית הטיפול בבריאות הנפש היה באמצעות דיבורים ותרופות. מלבד שני כלים הנושקים לעבודה שלנו שהם תרפיה באמנות והתנועה, למיטב ידיעתי לא היה המגע פיזי. היכולת להפוך את החיבוק ואת לחיצת היד ואת הנחת היד המנחמת על הכתף לחלק מתהליך הטיפול ולא כמשהו שבא כבדרך אגב או שהוא מטרד, היא משמעותית ואפקטיבית. הנחת יד מנחמת על מטופל פותרת משהו שהפסיכולוג היה נמנע מלעשות או עושה את זה מחוץ לפרוטוקול".

בנוסף בנושא: פסיכותרפיה גופנית במכללת רידמן.