ברוכים הבאים לאתר להכשרת מטפלים בפסיכותרפיה הוליסטית

לימודי פסיכותרפיה

בואו לגלות עולם מרתק המחבר בין גוף ונפש

לימודי פסיכותרפיה1

"דע את עצמך", סוקרטס

לימודי פסיכותרפיה2

"בכל יום זורחת אותה השמש, ובכל יום היא שמש חדשה", תלס

לימודי פסיכותרפיה3

"הקושי איננו להבין את מה שאין אנו יודעים, אלא את מה שאנו יודעים", ז'אק סאלומה

לימודי פסיכותרפיה4


"ומה פרויד היה אומר על זה…" – על מקורות הפסיכותרפיה הגופנית

מאת אלעד חדד

לימודי פסיכותרפיה גופנית- מקורות

לא יאומן, גם פסיכותרפיה גופנית התחילה בעצם אצל פרויד… אלעד חדד, פסיכותרפיסט גופני ומרצה בתחום, מתחקה אחר שורשיה של הפסיכותרפיה הגופנית ומחדד את ההבדלים בין פסיכותרפיה גופנית לאחותה- הפסיכותרפיה המילולית.

מהי פסיכותרפיה גופנית?
פסיכותרפיה גופנית היא שם כולל למכלול גישות פסיכו- תרפויטיות המתייחסות לגוף ולעבודה על הגוף כציר עבודה לגיטימי וחשוב. גישות המתייחסות להבעה גופנית, למנח הגוף, לתהליכים של הגוף כגון תהליכי נשימה מטבוליזם וכו' כאל כלי עבודה ואבחון, בנוסף לדרכי העבודה המילוליות.

"כל גישות הפסיכותרפיה הגופנית תופסות את העצמי כישות מונכחת בגוף, או במילים אחרות, העצמי נחווה בתוך הגוף ודרך הגוף. חוויות רגשיות מעובדות בטיפול הן דרך שיחה (טיפול בדיבור) והן באופן גופני בלתי אמצעי, דרך שיטות כמגע, העצמת מודעות חושית, נשימה, תנועה ועוד ".
(Eiden 2007)

במה שונה פסיכותרפיה גופנית מזו המילולית?
פסיכותרפיה גופנית היא שם כולל לגישות של טיפול נפשי ע"י מפגשים ושיחות. להבדיל מטיפול באמצעות תרופות. הפסיכותרפיה שמה דגש רב על מערכת היחסים הנוצרת בין המטפל למטופל. העבודה הפסיכו תרפויטית  באה לחשוף ולגלות תובנות לגבי העולם הפנימי של המטופל: המחשבות שלו, האופן שבו הוא מפרש סיטואציות בעולם, המרחב הרגשי שלו. בצורות התרפיה המילוליות, ישנה סקרנות וחקירה של ארגונים קוגניטיביים ורגשיים בעולמו של המטופל.  פסיכותרפיה גופנית שמה דגש מרכזי גם  על ההתארגנות הגופנית של המטופל. הטענה היא שהגוף הוא מתווך בין הנפש לבין העולם, דרך הגוף אנו חווים את העולם, מנהלים מערכות יחסים, חווים רגש ועוד.

מאין צמחה הפסיכותרפיה הגופנית?
אנו נוטים להסתכל על הפסיכותרפיה הגופנית כעל תורה המאחדת גוף ונפש ולא פעם מקשרים אותה לטכניקות מגע שמגיעות אלינו מתרבויות המזרח. אך האם ידעתם שעל ציר הזמן פסיכותרפיה גופנית היא בעצם בת גילה של הפסיכואנליזה ושהן התבשלו באותם מקומות אצל אותם אנשי מקצוע?

תחום הפסיכותרפיה הגופנית התחיל בעצם עם תחילת הפסיכואנליזה. עוד במאה ה-19 עבד זיגמונד פרויד עצמו  בעצם בטכניקות היפנוזה ומגע האופייניות לפסיכותרפיה גופנית. בתחילת דרכו הוא עבד הרבה עם הגוף, התייחס לעובדה שהגוף מחזיק אנרגיה רגשית כלואה והגיע למסקנה שכאשר מטופלות שסבלו מהתקפי היסטריה חוו קתרזיס רגשי, הסימפטומים שלהם נעלמים.

פרויד, שגם כך הביא את התיאוריה הפסיכו-סקסואלית הקשה לעיכול בתקופתו, היה חדור בייעודו למצב את הפסיכואנליזה כמדע לגיטימי. בהמשך, בשל המורכבות הפוליטית והחברה הפוריטנית בתקופתו, נתקל פרויד במורכבות של העבודה עם הגוף. אנו מניחים שבגלל מגבלות התקופה, הרצון לעצב מטפל אובייקטיבי, נטול "העברות נגדיות" ועקב רצונו להפוך את הפסיכואנליזה לשיטה מוכרת, הוא החליט לזנוח לחלוטין את העבודה עם הגוף, שיכולה ליצור עוררות רגשית גבוהה וקתרזיס ואימץ את טכניקות המטפל הבלתי נראה והאסוציאציות החופשיות שהיו אפקטיביות (רגשיות) פחות ולכן גם נפיצות פחות.

וילהלם רייך, שנחשב לאבי הפסיכותרפיה הגופנית ושנדור פרנצי, תלמידיו הקרובים של פרויד,  החליטו להישאר נאמנים לעבודה עם הגוף ופיתחו אותה בדרכים שונות. בהמשך חייהם הם שילמו על כך מחיר אישי מאד גבוה-  הם הוקעו וגורשו מהאגודה הפסיכואנליטית. רייך הוכרז כמשוגע ומת בכלא. יש הרואים בפרנצי אבי הזרם ההומניסטי בפסיכולוגיה שצמח בהמשך ובמקביל לפסיכואנליזה.

כאן בעצם החלה הפסיכותרפיה הגופנית. רבים הלכו בדרכו של רייך  שטען שרגשות מודחקים הופכים למתח בגוף. הוא עבד עם כלים שמטרתם הייתה "שבירת השריון הגופני", על מנת לשחרר את אנרגיית החיים הכלואה. עם השנים התעדנה הפסיכותרפיה הגופנית, הבינה וכיבדה יותר את חשיבותו התפקודית וההישרדותית של שריון הגוף ודרכי העבודה הפכו לכאלו החוקרות את השריון ו"מרככות" אותו.

בתקופה האחרונה הגיעו זרמים שונים שהשפיעו על תחום הפסיכותרפיה הגופנית  –  החדירה של השפעות מזרח- מערב חזקות, תיאוריות נון דואליסטיות המחברות גוף נפש מהעולם הבודהיסטי אל תוך התחום; ההשפעה החזקה של הפסיכותרפיה ההתייחסותית, הפתוחה יותר להשפעות חיצוניות אשר הופכת את הטיפול לדומה יותר למפגש אנושי רגיל (אם כי לא סימטרי) ; וההתפתחות הדרמטיות בתחום חקר המוח והניורופיזיולוגיה שאישרה מחקרית חלק מההנחות שהיו עד אז אינטואיטיביות על הקשרים בין רגש לגוף.

המחבר: אלעד חדד, איש ואבא, מטפל בשיטת פסיכותרפיה גופנית באוריינטציה התייחסותית ומתמחה בעבודה עם טראומה. בעל קליניקה פרטית במכמורת ובתל אביב.

רוצים לקרוא עוד? כל מה שרציתם לדעת עוד על לימודי פסיכותרפיה גופנית במכללת רידמן.