ברוכים הבאים לאתר להכשרת מטפלים בפסיכותרפיה הוליסטית

לימודי פסיכותרפיה

בואו לגלות עולם מרתק המחבר בין גוף ונפש

לימודי פסיכותרפיה1

"דע את עצמך", סוקרטס

לימודי פסיכותרפיה2

"בכל יום זורחת אותה השמש, ובכל יום היא שמש חדשה", תלס

לימודי פסיכותרפיה3

"הקושי איננו להבין את מה שאין אנו יודעים, אלא את מה שאנו יודעים", ז'אק סאלומה

לימודי פסיכותרפיה4


פסיכותרפיה גופנית במבט אישי

מאת שי סאבי לוי

sabi_levi

סיפורו של שי סאבי לוי, שעזב את עולם ההייטק ונרשם למגמת לימודי פסיכותרפיה גופנית במכללת רידמן, הוא סיפור על מסע של חיפוש ושל גילוי עצמי. כיום, בשנה החמישית ללימודיו, כשהוא מטפל באנשים בפסיכותרפיה גופנית, מטפל בחולי סרטן בוולפסון, מטפל בעיסוי, ומטפל בעצמו, הוא יכול להגיד שאלה הם באמת החיים שאותם הוא בחר ושאותם הוא מאוד אוהב.

את דרכי בעולם הטיפול התחלתי במסע מפרך בעולם ההייטק, מה הקשר אתם שואלים? ובכן, שמונה שנים בחברת הייטק תחרותית, לחוצה, מעשית ואפורה, הביאו אותי לנקודה שבה נשברתי ואמרתי "די". מישהו פעם אמר לי שאני לא "אפור מספיק" בשביל התפקיד שלי. בדיעבד, הוא כנראה צדק. מצאתי את עצמי נפגע בכל פעם מהשגרה שלי. שעות עבודה מרובות, עמידה בזמני תגובה, למידה של חומרים משעממים, וכו'. לא התאמתי. בעקבות משבר פנימי התחלתי לשאול שאלות קיומיות רבות. האם זה מה שאני רוצה לעשות? מה המשמעות שלי? המהות? לאחר כשנה של חיפושים, רצון וצמא לתשובות האלה, החלטתי שאני רוצה ללמוד פסיכולוגיה. כשהגעתי למכללת רידמן החלטתי שכאן אני רוצה ללמוד, נרשמתי למסלול לימודי פסיכותרפיה גופנית במכללה.

למדתי לשאול את עצמי את השאלות הנכונות, לפתח את החלק ה"לא אפור" שבי לדומיננטי ולהתחבר למשאבים שלי מחדש. לא אומר שנולדתי מחדש, אבל בהחלט חיי השתנו. מאז, אני מטפל עצמאי בעיסוי מזה ארבע שנים, עבדתי במשך שלוש שנים כמדריך בהוסטל לנפגעי נפש, כיום אני משתתף בפרקטיקום במחלקה האונקולוגית בביה"ח וולפסון ואני מתחיל את עבודת התזה שלי על 'גברים רגישים'.

השנים הראשונות במכללת רידמן במגמת לימודי פסיכותרפיה גופנית היו מדהימות ושונות מכל דבר שעברתי אי פעם. מצאתי חברים רגישים כמוני, פיתחתי שפה אחרת נוחה יותר בשבילי. התחברתי לגוף, ולמדתי לטפל בו ביחד עם הנפש. למדתי להכיל את עצמי ולהכיר את עצמי טוב יותר. המודעות העצמית שלי פנימה והדיאלוג שלי עם העולם התפתחו מאד. הפסיכותרפיה הגופנית משלבת בתוכה, בנוסף לדיאלוג מילולי, גם טכניקות טיפול הממוקדות בגוף, כמו מגע, תנועה, דמיון מודרך, קול, נשימה והתמקדות. הכלי הכי משמעותי שלמדתי להכיר על עצמי הוא המגע.

בעיניי המגע הוא הצורך של הגוף להגיע לרגיעה, להיתמך, להכיל את הקשיים, להיות מקובל. מגע נכון מאשר את קיומנו, נותן לנו להרגיש מוגנים, אהובים. המגע גורם למספר תופעות הורמונאליות בגוף. הוא משפר את מצב הרוח, הוא משכך כאבים טבעי והוא מפחית את רמת המתח והחרדה שלנו בגוף. מניסיוני, אדם שעבר טיפול בעיסוי לא ייצא ממנו באותו מצב הרוח כמו שהיה לפני הטיפול. כשמטפל מגיע לטיפול מתוך כוונה לעשות שינוי רגשי וכמובן גופני, הטיפול מקבל יכולות ריפוי משמעותיות. איברים מסוימים שהיו מתוחים מדי, פתאום נרפים. הנשימה נפתחת, והגוף מרגיש קליל יותר. בהיבט הנפשי, ישנה הרגשת סיפוק, רוגע, ומנוחה. איזה כיף זה לרקוד, לשמוע מוזיקה, לגעת. לפגוש אנשים חדשים, לפגוש מישהו חדש בתוכי, להשתנות, לעבור תהליך פנימי וחברתי.

ההנחה שאני למדתי כשהגעתי למגמת לימודי פסיכותרפיה גופנית ברידמן היא שעל מנת שאוכל להיות מטפל, אני צריך ללמוד קודם להיות מטופל. וזה בדיוק מה שעברתי כאן. לדעתי לא הייתי עובר את זה בלימודי פסיכולוגיה רגילים. החוויה המעשית, הלמידה הפיזית וההחזקה של הקבוצה, היו משמעותיים כל כך, שבתוך זה אי אפשר שלא להשתנות. כיום, כשאני כבר בשנה החמישית, מטפל באנשים בפסיכותרפיה גופנית, מטפל בחולי סרטן בוולפסון, מטפל בעיסוי, ומטפל בעצמי, אני יכול להגיד שזה באמת מה שאני רוצה לעשות, שאלה הם באמת החיים שאני בחרתי ושאני אוהב אותם מאד.

מסע הוא מעבר של נוסע בין מקומות גיאוגרפיים שונים, או הזמן שנדרש למעבר כזה (מילון אבן שושן). אצלי המילה מסע היא מעבר בין מקומות גיאוגרפיים שונים בנפש וההיכרות איתם, וכמובן גם הזמן שלוקח לי לעשות אותו. המסע שלי ברידמן בקרוב יסתיים, אבל הוא רק מתחיל בטיול בעולם הנפש הגדול והמושך כל כך.

המחבר: שי סאבי לוי,  בוגר מגמת לימודי פסיכותרפיה גופנית במכללת רידמן, פסיכותרפיסט גופני ומטפל בעיסוי

עוד בנושא: לימודי פסיכותרפיה גופנית במכללת רידמן.